Skip links

Swojska wędzarnia – jak wędzimy?

Jako regionalni producenci najwyższej jakości wędlin, poniżej przedstawiamy w jaki sposób w naszym zakładzie przebiega ten wyjątkowy proces.

PROCES WĘDZENIA

Stosujemy tradycyjny sposób wędzenia – dymem. Jest to proces, podczas którego nasze mięso poddawane jest  wyłącznie działaniu dymu wędzarniczego oraz odpowiedniej temperaturze.  Dym i temperatura powstają w wyniku kontrolowanego spalania drewna w naszych tradycyjnych paleniskach. Podczas tego procesu dzięki związkom chemicznym zawartym w dymie  w naturalny sposób następuje zmiana chemiczna i fizykochemiczna naszych mięs. Natomiast  dzięki temperaturze ułatwia się przenikanie składników (soli, przypraw, dymu) w głąb wyrobów oraz obniża się zawartość w nich wody. I to właśnie dzięki tym procesom nadajemy ten niezastąpiony smak, wyjątkowy aromat, piękne zabarwienie oraz utrwalenie powierzchni mięs.

DREWNO

Do przebiegu procesu wędzenia wykorzystujemy drewno olchowe, które wcześniej odpowiednio długo leżakuje. Jego jakość i wilgotność ma dla nas również ogromne znaczenie, ponieważ znacząco  wpływa na wartość naszych wyrobów. Ponadto, aby aromat naszych wędlin był jeszcze bardziej intensywny oprócz drewna w kawałkach dokładamy również wióry i trociny.

DYM

Jest to wieloskładnikowy zespół substancji chemicznych, gazowych, par i sadzy. Dzięki tym składnikom a w szczególności fenolom (głównym składnikom związków żywicznych) i aldehydom otrzymuje się niepowtarzalny smak i aromat wchłaniany przez mięso i tłuszcz. Te naturalne składniki również mają  zasadniczy wpływ na przedłużenie trwałości. Powodują również zwolnienie procesów autolitycznych (psucie mięsa) oraz działają bakteriobójczo na mikroflorę niszcząc drobnoustroje.

Informujemy, że przenieśliśmy nasz sklep, który znajdował się w Opolu do Dobrzeń Wielki - Galeria Dobrzeń, ul. Namysłowska 36.
This is default text for notification bar