Swojska wędzarnia – jak wędzimy?
Jako regionalni producenci najwyższej jakości wędlin, poniżej przedstawiamy w jaki sposób w naszym zakładzie przebiega ten wyjątkowy proces.
PROCES WĘDZENIA
Stosujemy tradycyjny sposób wędzenia – dymem. Jest to proces, podczas którego nasze mięso poddawane jest wyłącznie działaniu dymu wędzarniczego oraz odpowiedniej temperaturze. Dym i temperatura powstają w wyniku kontrolowanego spalania drewna w naszych tradycyjnych paleniskach. Podczas tego procesu dzięki związkom chemicznym zawartym w dymie w naturalny sposób następuje zmiana chemiczna i fizykochemiczna naszych mięs. Natomiast dzięki temperaturze ułatwia się przenikanie składników (soli, przypraw, dymu) w głąb wyrobów oraz obniża się zawartość w nich wody. I to właśnie dzięki tym procesom nadajemy ten niezastąpiony smak, wyjątkowy aromat, piękne zabarwienie oraz utrwalenie powierzchni mięs.
DREWNO
Do przebiegu procesu wędzenia wykorzystujemy drewno olchowe, które wcześniej odpowiednio długo leżakuje. Jego jakość i wilgotność ma dla nas również ogromne znaczenie, ponieważ znacząco wpływa na wartość naszych wyrobów. Ponadto, aby aromat naszych wędlin był jeszcze bardziej intensywny oprócz drewna w kawałkach dokładamy również wióry i trociny.
DYM
Jest to wieloskładnikowy zespół substancji chemicznych, gazowych, par i sadzy. Dzięki tym składnikom a w szczególności fenolom (głównym składnikom związków żywicznych) i aldehydom otrzymuje się niepowtarzalny smak i aromat wchłaniany przez mięso i tłuszcz. Te naturalne składniki również mają zasadniczy wpływ na przedłużenie trwałości. Powodują również zwolnienie procesów autolitycznych (psucie mięsa) oraz działają bakteriobójczo na mikroflorę niszcząc drobnoustroje.