Skip links

Nowa jakość produktów

Wychodząc naprzeciw potrzebom rynku i zmian w zwyczajach żywieniowych i zdrowotnych społeczeństwa i naszych Klientów wprowadziliśmy do naszej oferty mięso oraz wędliny naszej produkcji oparte na surowcu mięsnym pozyskiwanym tylko i wyłącznie ze „Śląskiego tucznika”

Wszystkie walory i zalety mięsa i wędlin, które z tego rodzaju surowca produkujemy przesyłam poniżej.

Projekt „Śląski Tucznik”– smaki z przeszłości jest powrotem w innowacyjny i nowatorski sposób do produkcji surowca mięsnego, o wyjątkowych walorach smakowych bez dodatku chemicznych środków smakowych i konserwujących. Technologia ta umożliwia modulację smaku i zapachu mięsa jeszcze na etapie tuczu i odchowu zwierzęcia. Hitem na skalę kraju i nie tylko jest zmiana składu i proporcji kwasów tłuszczowych w mięsie.

Mięso Śląskiego Tucznika charakteryzuje się bardzo dobrym składem chemicznym i cechami jakościowymi, szczególnie smakiem i zapachem:

  • zawartość białka: od 23,3% (szynka) do 24,7% (schab);
  • zawartość tłuszczu śródmięśniowego: od 2 do 3%;
  • wartość kaloryczna: od 103 do 117 kcal/100g (437-494 kJ/100g);
  • zapach: delikatny ziołowy (zarówno łopatka, schab, jak i szynka);
  • profil kwasów tłuszczowych tłuszczu śródmięśniowego: korzystne proporcje kwasów tłuszczowych;
  • lepsze parametry jakościowe: uzyskały wyższe oceny w ocenie konsumenckiej w porównaniu z produktami wykonanymi z mięsa tuczników przemysłowych.

Wykazana zawartość tłuszczu powoduje, że jest ono smaczne, delikatne, marmurkowate i charakteryzuje się najlepszymi cechami mięsa kulinarnego i przerobowego. Delikatny, ziołowy zapach (szczególnie po obróbce termicznej) jest efektem dodatku ziół w mieszankach treściwych dla trzody w okresie odchowu.

Natłuszczanie mieszanek naturalnymi, zdrowymi tłuszczami spowodowało wzrost udziału nienasyconych kwasów tłuszczowych kosztem nasyconych kwasów tłuszczowych. Poprawiło to walory zdrowotne mięsa, szczególnie zawęziło stosunek nienasyconych kwasów tłuszczowych z rodziny n-6 do kwasów z rodziny n-3 do około 12.

Po badaniach okazało się, że mięso ze „Śląskiego tucznika” ma doskonały, zbliżony do wołowiny i jagnięciny profil aminokwasowy i doskonały profil kwasów tłuszczowych. Zwykle wieprzowina ma 20 : 1, a ta badana partia mięsa zr Śląskiego Tucznika miała 6 : 1. Zapewne zawdzięczamy to dodatkowi oleju do żywienia tucznika. Co zaskakujące, w mięsie pojawił się również kwas CLA – charakterystyczny dla przeżuwaczy, być może odpowiedzialne za to są stosowane w żywieniu żywe kultury bakterii. Uniwersytet Rolniczy w Krakowie bada ją i jest gotów wydać stosowny certyfikat dla przetwórców, aby ci mogli reklamować tę markę jako wysokiej jakości, zdrową i lokalną wieprzowinę.

Modyfikacja profilu kwasów tłuszczowych nie wpłynęła na zmniejszenie jego stabilności oksydacyjnej. W mięsie tuczników śląskich stwierdzono śladowe ilości kwasu CLA(sprzężony kwas linolowy). Wyższe oceny w ocenie konsumenckiej uzyskano dla mięsa kulinarnego (w postaci kotletów schabowych czy kotletów mielonych), jak i wędlin z mięsa tuczników śląskich (kiełbasa wiejska, szynka tradycyjna, polędwica tradycyjna).

Oprócz kwestii kulinarnych ważne jest zdrowie konsumentów, którzy spożywają finalny produkt. Tusze Śląskiego Tucznika zostały przebadane przez Uniwersytet Rolniczy w Krakowie, a wyniki pozytywnie zaskoczyły prof. Władysława Migdała.

To chyba taka pierwsza polska myśl i sposób na hodowlę. Przeprowadziłem badania typowo chemiczne i konsumenckie. Mięso jest delikatne, charakteryzuje się bardzo wysoką zawartością białka, optymalną zawartością tłuszczu, ma zapach i posmak ziół. Byłem zaskoczony, kiedy przyglądnąłem się składowi chemicznemu i profilowi tłuszczowemu, bo wyniki były zbliżone do wołowiny i jagnięciny. Tusze „Śląskiego Tucznika” mają także dużo fosfolipidów, więc można mówić o właściwościach prozdrowotnych. Sam przygotowałem kilka wyrobów z tego mięsa i proszę mi wierzyć, że pod względem jakości, smaku i zapachu trudno takich produktów szukać w sklepach – mówi prof. dr hab. inż. Władysław Migdał z Katedry Przetwórstwa Produktów Zwierzęcych Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.

Bardzo serdecznie zapraszam do współpracy w celu sprawdzenia jakości mięsa i wędlin produkowanych przez nasz Zakład opierającym się na surowcu mięsnym ze „Śląskiego Tucznika” Czytaj więcej.

Informujemy, że przenieśliśmy nasz sklep, który znajdował się w Opolu do Dobrzeń Wielki - Galeria Dobrzeń, ul. Namysłowska 36.
This is default text for notification bar