Dlaczego warto jeść dziczyznę?
Przede wszystkim dziczyzna ma mniej tłuszczu niż mięso zwierząt rzeźnych, bo zawiera około 120 kcal w 100 g, dlatego jest polecana osobom chcącym schudnąć.
Jest cenniejsza, bo zawiera więcej białka i jest znacznie bogatsza w aminokwasy egzogenne (których organizm nie jest w stanie sam wytworzyć). Jest bogata w witaminy, szczególnie z grupy B, minerały – wapń, fosfor, magnez, łatwo przyswajalne żelazo (np. 100 g karkówki wieprzowej zawiera 1040 µg tego minerału, natomiast 100 g dziczyzny zawiera 5000 µg).
Korzyści zdrowotne dziczyzny wynikają z diety dzikich zwierząt. Jedzą rośliny, które zapewnia im natura. Ponadto nie potrzebujesz sztucznych nawozów ani pestycydów, aby karmić zwierzęta trawą, ziołami i owocami. Dodatkowo ich mięso jest wolne od antybiotyków i środków chemicznych dodawanych do paszy. Istnieje również teoria, że na jej smak i wartość odżywczą wpływa nie tylko dieta dzikich zwierząt, ale także fakt, że dzikie zwierzęta są szczęśliwe, bo żyją na wolności.
Mięso zwierząt dzikich ma inne właściwości kulinarne niż mięso zwierząt domowych. Ponieważ jest twarde i zwarte, należy je rozdrobnić, aby je zmiękczyć i nabrało smaku. Kiedyś był to długi proces. Po pierwsze, mięso musiało odpocząć przez kilka dni w chłodnym i wentylowanym miejscu. Następnie marynowano je w marynacie octowo-przyprawowej. W obecnych czasach zakup mięsa mrożonego (dostępnego w sklepach) eliminuje problem rozpadania się mięsa. Jest już dojrzałe, więc jest wystarczająco miękkie. Wystarczy rozmrozić i gotować według wybranego przepisu